Az étkezés, mint az élet nélkülözhetetlen velejárója Az étel és az étkezés nélkülözhetetlen az életünkhöz.…
A haspuffadás leggyakoribb okai
A felfúvódás, puffadás gyakori emésztőszervi probléma, hasi fájdalmat és a székrekedést követő harmadik leggyakoribb emésztőrendszeri panasz. A felfúvódás, gázosodás, puffadás lehet alkalmi vagy ismétlődő jellegű is. Ha már mindennapi tevékenységünket is akadályozza a kellemetlen tünet, valamilyen komolyabb ok húzódhat meg a háttérben.
Milyen okai lehetnek a puffadásnak?
- Zsíros ételek fogyasztása, a zsírtartalom késlelteti a gyomorürülést és teltségérzetet okoz. Érdemes „jó” zsírokat fogyasztani, amik az emésztőrenszer számára kedvezőbbek, pl. olívaolaj, kókuszzsír, libazsír, kacsazsír stb.
- Irritábilis bél-szindróma, jellemzője a hasi fájdalom, görcs, székelési szokások megváltozása
- Cöliákia, laktóz-intolerancia, romlik a belekben az emésztés.
- A puffadás csökkentésére kerülni kell a puffasztó hatású ételek fogyasztását. Számos szénhidrát is gázfejlesztő képességű, és van néhány kimondottan gázképző élelmiszer, étel, pl. babfélék, karfiol, káposzta stb.
- Bizonyos emésztőrendszeri betegségek – fekély, daganat, bélgyulladás, epeürítési zavarok, hasnyálmirigy-elégtelenség, a bélflóra egyensúlyának a zavarai stb. – kísérő tüneteként is felléphet a puffadás. Gyomor-bélrendszeri fertőzés, betegség, esetleg elzáródás is ok lehet.
- Egyes élelmiszeradalékok is fokozhatják a gázképződést.
- A nem megfelelő rágás vagy a rágás hiánya.
- Szénsavas italok fogyasztása.
- Stressz.
Keressünk fel orvost a következő tünetek esetén:
- Hasi puffadás mellett véres széklet is megjelenik.
- Megváltoznak a székelési szokások (hasmenés, esetleg időnkét székrekedés és hasmenés váltakozva).
- A has aszimmetrikusan előre domborodik.
- Hányinger is kíséri a puffadásos panaszokat.
- Több napig nincs széklet és a szelek is nehezen távoznak.
Mit érdemes változtatnuk puffadás esetén?
Először is a cukor- és a fehérjebevitelt kell visszafogni. Ezen kívül kerülni kell a tejet és a tejtermékeket, illetve be kell szüntetni az étkezések közötti gyakori nassolgatást!
A puffadást megfelelő fűszerek használatával is elkerülhetjük. Ételeinkhez használjunk fahéjat, szegfűszeget, köményt, pirospaprikát. Átmenetileg érdemes a nyers zöldségek fogyasztását csökkenteni. Fogyasszuk azokat párolva és ha panaszaink megszüntek, utána újra növelhetjük a nyers zöldségek arányát.
Fogyasszunk sok folyadékot! Tiszta víz, forrásvíz, szénsavmentes ásványvíz, gyógyteák, gyümölcslé, zöldséglé a legjobb választás. Napi 1,5-2 liter az optimális.
Mivel a feszültségek szintén elősegítik a gázosodást, ezért lelki szinten fontos a stresszoldás.
Amennyiben a panaszok nem átmenetiek, érdemes étrendünket szakember segítségével változtatni, optimalizálni.
65 èves vagyok.Àllandó szèkszorulàssal szenvedek.Cukros vagyok..Magas vèrnyomàs.Szivelègtelensèg.Túlsúly.Azstma is gyötör..Acukrom mindig magas.Kèrem a segitsèget.
Kedves Margit!
Ahhoz, hogy az étrenden alakítani tudjunk, fel kell mérni a jelenlegi állapotát és ahhoz tudok tanácsot adni. Válassza ki, melyik tanácsadási forma felel meg Önnek és várom a jelentkezését. Részleteket itt talál a tanácsadásról: https://kristonildiko.hu/taplalkozasi-es-eletmod-tanacsadas/