A nyakropogtatás, mint mindennapos szokás Az ízületek pattogtatása gyakori szokás. Sokan ropogtatják az ujjperceket, ujjakat,…
Miért okozhat fejfájást a nyaki fájdalom?
Tartalomjegyzék
A fejfájás és a nyaki fájdalom közötti kapcsolat
A nyaki fájdalom és a fejfájás gyakran egyidejűleg kerül megemlítésre, hiszen a nyakmerevség fejfájást okozhat. Valójában számos nyaki probléma irritálhatja, feszítheti vagy összenyomhatja a nyakban lévő idegeket, ezáltal fejfájást idézhet elő.
A nyaki fájdalom gyakran a rossz testtartás, a nyak megerőltetése vagy sérülés miatt alakul ki. Egyéb esetekben a nyaki fájdalmat olyan egészségügyi állapot is okozhatják, mint az idegbecsípődés vagy a nyaki porckorongsérv.
A nyaki fájdalom okai
Számos tényező vezethet nyakfájdalomhoz, többek között sérülések, húzódások és bizonyos egészségügyi állapotok.
A nyaki fájdalom néhány gyakori oka:
- merev nyakizmok
- telefonhasználat
- számítógép használat
- rossz testtartás
- alvási pozíciók
- sérülés
- porckorongsérv
A nyaki porckorongsérv akkor alakul ki, amikor a nyak hét csigolyája közötti porckorongok egyike megsérül és kiboltosul. Ha ez egy ideget nyom, fájdalmat érezhetünk a nyakban és a fej környékén. Idegbecsípődés akkor jelentkezik, ha egy ideg a nyaknál irritálódik vagy összenyomódik. Mivel a nyaki szakasznál futó gerincvelőben nagyon sok érzékelő idegrost található, az itt becsípődött ideg számos tünetet okozhat, például:
- merev nyak
- lüktető fejfájás a tarkónál
- a nyak mozgatása által okozott fejfájás
További tünetek lehetnek a vállfájdalom, valamint izomgyengeség és zsibbadás vagy bizsergés.
Fejfájás, amely nyaki fájdalmat okozhat
A fejfájás egyes típusai okozhatnak nyakfájást, amelyet bizonyos izmok vagy idegek problémái válthatnak ki.
A tenziós fejfájás forrása gyakran a következőkre vezethető vissza:
- stressz
- szorongás
- alváshiány
A tenziós fejfájás forrása gyakran a következőkre vezethető vissza:
- stressz
- szorongás
- alváshiány
Ezek az állapotok a nyak hátsó részén és a koponyaalapon lévő izmok feszüléséhez vezethetnek. A tenziós fejfájást gyakran enyhe vagy közepesen erős fájdalomként írják le, amely olyan érzés, mintha egy pánt feszülne a fej körül. Ez a leggyakoribb fejfájás típus.
Migrén
A migrén gyakran jár középsúlyos vagy súlyos, lüktető fájdalommal fej vagy nyaktájékon. Ez nyaki fájdalom és más migrénes tünetek, például hányinger és fokozott hang- vagy fényérzékenység kialakulsához vezethet.
A migrénes fejfájás leggyakoribb kiváltó okai közé tartozik:
- stressz
- hormoningadozás
- étkezések kihagyása
- az időjárás változásai
A temporomandibuláris ízület (TMJ) rendellenességei
A TMJ-rendellenességek az állkapcsot és az azt körülvevő izmokat és szalagokat érintik. Bár nehéz lehet meghatározni a TMJ-rendellenességek konkrét okát, hiszen hátterében több tényező kombinációja állhat, többek között:
- genetika
- állkapocs-sérülés
- állkapocs ízületi gyulladása
- fogcsikorgatás
- az állkapocs összeszorítása
A TMJ az állkapocscsontot és az állkapocsízület körüli izmokat érintheti. Ezt ronthatja a rágógumi rágása, a jég rágása és a ropogós vagy rágós ételek fogyasztása. Ez fájdalomhoz és duzzanathoz vezethet a környező szövetekben, beleértve a nyakat is. Más tüneteket is okozhat, például állkapocs pattogást, fülfájást és fogérzékenységet.
Nyaki probléma okozta fejfájás
A fejfájás egyes típusait bizonyos nyaki problémák okozhatják, többek között sérülés, gyulladás és krónikus nyaki feszülés.
Cervicogén fejfájás (CGH)
A cervicogén fejfájás másodlagos fejfájás, ami azt jelenti, hogy más okok, például nyaki eredetű problémák okozzák.
A cervikogén fejfájás néhány lehetséges oka a következő:
- gyulladás
- nyaksérülés vagy trauma
- a nyakcsigolyák rendellenességei
- nyak megerőltetése
Mivel a nyaki idegek felelősek a fájdalomingerek továbbításáért, a nyaki problémák kiválthatják a cervicogén fejfájást, amely fájdalmat, merevséget, hányingert, homályos látást és fokozott fény- vagy hangérzékenységet okozhat.
A tarkótáji neuralgia a fejfájás egy olyan formája, amelyet lüktető fájdalom jellemez, általában a nyaknál kezdődik és felfelé halad. Ez a típusú fejfájás fájdalmat okozhat a tarkó, a fejbőr, a homlok, valamint a fül vagy a szem mögötti területeken is. Általában a nyakszirtidegek sérülése, irritációja vagy gyulladása okozza, melyek a fejbőr területén található idegek egy típusa.
Ennek hátterében olyan problémák állhatnak, mint például:
- krónikus nyaki feszültség
- nyaki porckorongbetegség
- a felső nyaki gerincoszlop csontritkulása
- idegek összenyomódása
Nyaki fájdalom és fejfájás kezelése
A nyakfájás és a fejfájás kezelése számos tényezőtől függően változhat, mint például az ok, a súlyosság és a probléma típusa.
A fejfájás kezelése
Orvosa a fejfájás konkrét típusától és okától függően számos kezelést javasolhat.A fejfájás kezelésére általában többféle gyógyszert alkalmaznak, többek között:
- Vény nélkül kapható fájdalomcsillapítók: Ezek közé tartozik az ibuprofén (Motrin, Advil) vagy a paracetamol (Tylenol). A Tylenol túlzott használata azonban még több fejfájást okozhat.
- Vényköteles fájdalomcsillapítók: Ilyenek például a naproxen (Naprosyn), a ketorolak-trometamin (Toradol) vagy az indometacin (Indocin).
- Triptánok: Ezek a gyógyszerek a migrén kezelésére használatosak, és az ezzel együtt fellépő tenziós fejfájást kezelik. Ilyen például a szumatriptán (Imitrex).
- Szteroid injekciók: Ezt a kezelést gyakran ajánlják fejfájás esetén, hogy segítsen az idegek megnyugtatásában és a duzzanat csökkentésében. Különösen hasznos lehet nyakszirti neuralgia, migrén és TMJ-rendellenességek esetén.
- Izomlazítók: Az izomlazítók egyes típusai, mint például a tizanidin (Zanaflex), segíthetnek csökkenteni az izmok feszülését és merevségét a fejfájás, a nyakszirti neuralgia és a TMJ-rendellenességek kezelésére.
- Ditánok: Ezek a gyógyszerek alkalmazhatók olyan fejfájásnál, melyhez migrén, hányinger, fény vagy hangra való fokozott érzékenység társul. Az egyik leggyakoribb típus a lasmiditán (Reyvow).
- Triciklikus antidepresszánsok: Ezt a gyógyszercsoportot néha a migrén és a nyakszirti neuralgia megelőzésére írják fel.
- Görcsoldók: Ezek a gyógyszerek segíthetnek a migrén vagy a nyakszirti neuralgia által okozott tünetek csökkentésében.
- Vérnyomáscsökkentő gyógyszerek: Egy 2015-ös vizsgálat szerint a béta-blokkolók, mint a propranolol, atenolol és metoprolol segíthetnek a migrénes tünetek enyhítésében.
- Botoxinjekciók: A botox az FDA által jóváhagyott kezelés a krónikus migrén kezelésére. Egy 2017-es kutatás szerint, bizonyítottan csökkenti a migrén súlyosságát és gyakoriságát.
Orvosa esetleg masszázst is javasolhat, hogy enyhítse a nyakában és a vállában lévő feszültséget. Ha a fejfájást más tényezők, például állkapocs- vagy nyaki problémák okozzák, a gyógykezelés a kiváltó okok kezelésére irányulhat. Ez magában foglalhatja a testmozgás, a fizikoterápia, a gyógyszerek, a hideg/meleg terápia vagy a pihenés együttes alkalmazását. Súlyos esetekben, ha más kezelési módszerek nem segítenek, műtétet is javasolhatnak olyan problémák esetén, mint a TMJ-rendellenességek vagy a nyakszirti neuralgia. A TMJ esetében azonban az orvos javasolhatja a speciális fogvédő használatát éjszaka, hogy megelőzze a fogcsikorgatást (ami szintén hozzájárulhat a fejfájáshoz).
Idegbecsípődés kezelése a nyakban
Kezelőorvosa a következő kezelések egyikét vagy kombinációját javasolhatja a nyaki idegbecsípődés esetén:
- Nyakmerevítő: Ez egy puha, párnázott gyűrű, amely korlátozza a mozgást emellett lehetővé teszi a nyakizmok pihentetését, ellazulását.
- Fizikoterápia: Egy meghatározott, irányított, fizikoterápiás gyakorlatsor követésével erősíthetők a nyaki izmok, javulhat a mozgástartomány, és enyhülhet a fájdalom.
- Gyógyszeres kezelés: Az orvos által a fájdalom enyhítésére és a gyulladás csökkentésére javasolt vényköteles és vény nélkül kapható gyógyszerek közé tartozik az aszpirin, a naproxen, az ibuprofen és a kortikoszteroidok.
- Injekciók: A szteroid injekciókat a duzzanat csökkentésére és a fájdalom csillapítására használják elég hosszú ideig ahhoz, hogy az ideg helyreálljon.
A műtét akkor jöhet szóba, ha ezek a kevésbé invazív kezelések nem segítenek a fájdalom csökkentésében.
A porckorongsérv kezelése
A porckorongsérv műtétre csak az érintett személyek kis részénél van szükség. Bizonyos esetekben az orvos műtét helyett konzervatívabb kezeléseket javasolhat, ilyen kezelések például:
- OTC fájdalomcsillapítók, mint a naproxen vagy az ibuprofen
- vényköteles fájdalomcsillapítók, például narkotikumok, beleértve az oxikodon-acetaminofent is.
- izomlazítók
- kortizoninjekciók
- bizonyos görcsoldók, például gabapentin
- fizikoterápia
A merev nyak és a fejfájás megelőzése
A nyakfájással összefüggő fejfájás megelőzése érdekében otthon is tehetünk néhány hasznos lépést:
- Gyakoroljuk a helyes testtartást: Gyakorolja a helyes testtartást. Amikor áll vagy ül, a vállaknak egyenes vonalban kell lenniük a csípő fölött, a füleknek pedig közvetlenül a vállak fölött kell lenniük. Az elektronikai eszközök használatakor gyakori előrebillentett fejtartás lehet a bűnös. Íme 12 gyakorlat a testtartás javítására.
- Állítsuk be a megfelelő alvóhelyzetet. Próbáljunk meg úgy aludni, hogy a fej és a nyak a testtel egy vonalban legyen. Egyes csontkovácsok azt javasolják, hogy a háton alvás combok alatt elhelyezett párnával segítsen ellazítani a gerinc melletti izmokat.
- Alakítsuk ki a saját munkaterületünket: Úgy állítsuk be a székét, hogy a térdek kicsit lejjebb legyenek, mint a csípő. Helyezzük a számítógép monitorát szemmagasságba.
- Tartsunk szüneteket: Akár hosszú ideig dolgozunk a számítógép előtt, akár nagy távolságokat teszünk meg autóval, érdemes gyakran felállni és átmozgatni magunkat. Ez jelenthet csak egy kis nyújtózást is a lényeg, hogy a hosszantartó statikus pozíciót megszakítsuk.
- Dohányzásról történő leszokás: A dohányzás – más problémák mellett – növelheti a nyakfájás kialakulásának kockázatát.
- Ügyeljünk a cipekedésre: Ne használjunk vállon átívelő pántot a nehéz táskák cipeléséhez. Ez vonatkozik a pénztárcákra, aktatáskákra és számítógépes táskákra is.
Mikor számít súlyosnak a fej- és a nyakfájás?
A merev nyak és a fejfájás általában nem olyan jelenség, ami aggodalomra ad okot. Vannak azonban olyan helyzetek, amikor orvosi vizsgálatra van szükség. Ezek közé tartoznak a következők:
- A nyakmerevség és a fejfájás egy-két hétig tartósan fennáll.
- A nyak merev és a karon zsibbadás tapasztalható.
- Súlyos sérülésre visszavezethető ok.
- A nyakmerevség és a fejfájás mellett láz, zavartság vagy mindkettő jelentkezik.
- Szemfájdalom kíséri a nyakmerevséget és a fejfájást.
- Egyéb neurológiai tüneteket, például homályos látás vagy beszédzavar.
- Alvás közben jelentkező fejfájás.
- „Villámcsapásszerű” fejfájás.
- Mindennapi tevékenységet korlátozó fejfájás.
- A fejfájása nem reagál a konzervatív kezelésre.
Gyakori jelenség, hogy a merev nyak és a fejfájás egyszerre jelentkezik. Gyakran a nyaki fájdalom a fejfájás mozgatórugója.
A merev nyak és a fejfájás általában az életmódbeli szokásokkal függ össze. Az önmagunkkal való törődés és az életmódváltás sokszor kezelheti a merev nyakat és a fejfájást. Ha tartós, erős nyakfájás és fejfájás jelentkezik, érdemes megfontolni, hogy orvoshoz forduljunk. Ez különösen akkor igaz, ha más tüneteket is fennállnak:
- láz
- zsibbadás a karban
- homályos látás
- szemfájdalom
Az orvos diagnosztizálhatja a kiváltó okot, és a szükséges kezelést nyújthatja a tünetek enyhítéséhez.
Hogyan működik a rendelői gyógytorna és hol lehet igénybe venni?
Abban az esetben, ha a beteg járóképes, választhatja a rendelői gyógytornát és a házi gyógytornát is.
Szakterápiás és / vagy eszköz igény esetén (pl. Schroth, McKenzie, Dorn terápia stb.) szakemberek, eszközök rendelőnkben állnak rendelkezésre. Járóképes beteg esetén sport- és baleseti rehabilitációs gyógytorna rendelőnkben is előrhető, nem csak házi ellátásban. Rendelői gyógytorna esetén a kezelést mozgásszervi állapotfelmérés előzi meg, ami a gyógytornával együtt (is) megvalósítható.
Otthoni keretek között hatékony a műtét előtti, utáni és egyéb célú rehabilitációs, állapotfenntartó, erősítő, tartásjavító torna.
Helyszín: Arthuman Központ, 1122 Budapest, Alkotás út 15., és 1113 Budapest, Kökörcsin utca 19.
Időpont foglalás: https://arthuman.vibrohome.hu/
Tel: 06-30-190-7315
Kiegészítő kezelési lehetőségek
Légylézer (soft lézer) kezelés
A soft lézer terápia pozitív hatásai
A lágylézer alkalmazása számos hatást generál a kezelt szöveteken:
1. növeli a véráramlást: a kapillárisok és artériák tágítása;
2. biostimuláció: szövet-regeneráció, proteinszintézis stimulációja, ATP előállítás stimulációja, fibroblast mitózis stimulációja, kollagén és elasztin növelése;
3. gyulladáscsökkentő hatás;
4. anti-ödéma hatás, a nyirokrendszer stimulációjával;
5. fájdalomcsillapító hatás: az idegvégződések érzékelési küszöbének növelése.
Ultrahang terápia
Az ultrahangterápia hatásmechanizmusa
Az ultrahang sugár hatására a sejtek rezegni kezdenek, mely a szövetekben mikromasszázst eredményez. A rezgés mechanikai energiája hőenergiává alakul, mely a szövetek mélyén felmelegedést okoz. Ennek következtében az adott terület keringése, oxigén ellátása fokozódik, ami izom-, heglazító, fájdalomcsillapítóhatású, ezzel felgyorsítva a gyógyulási folyamatokat.
- Keringés fokozása, anyagcsere javítása
- Ödéma felszívódásának segítése
- Hegszövet fellazítása
- Izomlazítás
- Fájdalomcsökkentés
Házi gyógytorna és online gyógytorna
Több helyszínen az Ön otthonában és online formában pedig helyszíntől függetlenül tudunk egyéni gyógytornát biztosítani.
Hogyan működik az online gyógytorna?
Gyógytornászaink segítségével lehetőséget biztosítunk a gyógyulásra akár otthonából is. Az online videóhívás során lehetőség nyílik az alapos vizsgálatra, mivel a gyógytornász a különböző mozgásszervi problémákat videón keresztül is megfigyelheti. A kezelésre ugyanígy van mód, kivéve azokat az eseteket, aminken a gyógyítása kizárólag manuálterápiás fogásokkal lehetséges (pl. állkapocs ízületi manuálterápiás kezelés).
A kontroll online gyógytorna kezelés célja a terápiával való haladás és a páciens visszajelzései alapján szükség esetén a terápia módosítása.
Abban az esetben, ha a páciens visszajelzése alapján az állapota javul, új, összetettebb, intenzívebb gyakorlatokra kerülhet sor. Ezeket minden esetben az online kezelés során betanítja, elmagyarázza a gyógytornász.
Sikeres terápia esetén hetente-kéthetente egy alkalom online gyógytorna kezelésre van szükség, otthon azonban minden nap gyakorolni kell. A teljes terápia általában 6-12 hétig tart.
Árak és finanszírozás
Házi gyógytorna árakat erre a linkre kattintva tudja megtekinteni, a rendelői gyógytorna árakat pedig itt találja. SZÉP kártyával szabadidős keretösszegből fizethető a szolgáltatás, illetve önkéntes egészségpénztárnál is elszámolható szolgáltatásunk számlája.
Jelentkezés gyógytornára
Tel: 06-30-190-7315
Email: arthuman@arthuman.hu
Forrás: Healthline.com
This Post Has 0 Comments